"BELEDİYE'DE GİZLİ KAMERA PANİĞİ"

 

BELEDIYEDE GIZLI KAMERA PANIGi

     Balikesir’in Havran Ilçesi’ndeki belediye hizmet binasinda, güvenlik amaciyla 2 yil önce takilan 5 kameranin yani sira, çalisanlari gözetleyen 7 gizli kamera daha bulundu.

MHP’li Baskan döneminde, tablolarin arkasina ve perdeliklerin gizli bölümlerine yerlestirilen gizli kameralar söktürülürken, saskinligini dile getiren Havran Belediye Baskani AKP'li Hasan Lofçalioglu, “Gizli kameralarla çalisanlari kayit altina almak, onlara yapilmis en büyük hakarettir. Ben çalisanlarimin George Orwell'in ‘1984’ isimli romanindaki gibi ‘big brother -büyük birader- sendromu’ yasamasini istemiyorum. Biz çalisanlarimiza güveniyoruz” dedi.

Memurlari denetim altinda tutmak için MHP'li Belediye Baskani Levent Gökalp tarafindan hizmet birimlerine taktirilan 7 gizli kameranin elektronik teknisyenlerince söküldügünü bildiren Baskan Lofçalioglu, “Güven duygusu çok önemli. Ben de yillarca ögretmen ve okul müdürü olarak çalistim. Bu tür kayit altina almalar, insan psikolojisini olumsuz etkiler, çalisanin verimini düsürür. Burada birilerinin iddia ettigi gibi kötü olaylar olmaz. Ben personelime güveniyorum, çalisanlarimin kefili de benim. Eski baskan bunu ne kadar iyi niyetle yapmis olsa da, konustugumuz uzmanlar, kameralarin çalisanlar üzerinde olumsuz etki yaratacagini bildirdi, biz de söktürdük” diye konustu.

--'ÇALISANLARIN BILGISI VARDI' SAVUNMASI--

Havran Belediyesi eski Baskani MHP'li Levent Gökalp ise kameralarin 2 yil önce bir sirkete 7 bin lira karsiliginda, güvenlik amaçli olarak taktirildigini söyledi. Gökalp, “Bu kameralar sayesinde Havranlilar hizmeti daha hizli olarak ve güler yüzle aldi. Biz bunlari kurarken, memurlarin halka iyi davranmalarini saglamak istemistik, yolsuzluklari ortaya çikarmak istemistik. Belediyeye gelen vatandasin isinin bir an önce görülmesini istemistik. Özellikle tahsilat servisine kurulmustu. Memurlar islerini savsakliyordu, dosyalardan evraklar çaliniyordu. Nitekim bir isçi evrak çalarken bu kameralarla yakalayip hakkinda sorusturma açtirmistim. Kameralar gizli degildi, çalisanlarin bilgisi vardi. Yeni baskan ‘benim memurum isini bilir’ zihniyetiyle hareket ediyor” diye konustu.

--GEORGE ORWELL'IN BIG BROTHER'I--

Ünlü Ingiliz yazari George Orwell'in ‘1984’ adli eserinin temasi ‘Büyük Birader' (Big Brother), devletin bireyin hayatina el koymasini anlatir. Evlere yerlestirilen ekranlarla birey sürekli gözetim altindadir. Ekran tarafindan kusatilan kisileri yönlendirmek, günlük yasantilarina müdahale etmek, davranis ve zihinlerine yön vermek çocuk oyuncagidir. Kisileri istediklerine inandirmak için geçmis sürekli güncellenerek degistirilir. Kimlik sahibi olma hakki bireyin elinden alinmis toplum bir örnek bireyler haline dönüstürülmüstür. Bir örnek olmayi reddedenler, ‘Düsünce Polisi’ tarafindan götürülmektedir. Gözetim basli basina bir iktidar kaynagidir.
 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !